Kayıt OlŞifremi hatırlat
Giriş Yap
 Turu

Doğu Karadeniz turu

3 Gece 4 Gün / 2 Gece T.P Konaklama 

 

 

1.Gün : Erzurum • Borçka

 

24:00’da belirlenen noktada siz saygıdeğer konuklarımızı aldıktan sonra Tortum - Uzundere - Artvin  güzergâhını takip ederek karayolundan sınırsız CONCORD TUR ikramlarıyla Hopa’ya hareket edeceğiz. Toplam 300 km. normal hava ve yol koşullarında 5 saat sürecek olan yolculuğumuz esnasında yardımcı rehberimizin sınırsız servis anlayışı ve deneyimli kaptanlarımızın güvenli sürüşü ile rahat ve keyifli bir yolculuk yapacağız.

 

2. Gün : Hopa •  Rize • Fırtına Vadisi • Çamlıhemşin • Ayder Yaylası

 

Borçka’da alacağımız serbest Kahvaltı sonrası Çoruh Nehri’ni sağlı sollu görerek  Gürcistan ile sınır kapımız olan Sarp Sınır Kapısı’na ulaşıyoruz. Burada alacağımız fotoğraflardan sonra Karadeniz’in yetiştirdiği en büyük sanatçılardan biri olan Kazım Koyuncu adına  Hopa’da yapılan Park’a hareket ediyoruz. Kazım Koyuncu heykeli ile çekeceğimiz fotoğraflardan sonra Rize’ye hareket ediyoruz. Rize Bezi Atölyesi gezimizin ardından Karadeniz’in en güzel vadilerinden biri olan Fırtına Vadisine doğru yola çıkıyoruz. Vadi’ye girer girmez büyüleniyoruz. Bir tarafta gökyüzüne doğru set set yapılmış çay bahçeleri, bir tarafta gürül gürül akan Fırtına deresi ve karşımıza çıkan her biri yapı harikası olan Tarihi Osmanlı köprülerini görerek doğanın tadını çıkartıyoruz. Fırtına vadisinde vereceğimiz mola sırasında Tarihi Timisvat Köprüsü (Osmanlı Köprüsü)  üzerinde fotoğraflarımız alıyoruz.  Dileyen misafirlerimiz ile Karadeniz’in yükselen trendi ZİPLİNE yapıyoruz.(extra) (Zipline   Fırtına vadisi üzerinde yaklaşık 10 metre yükseklikte 50 metre uzunluğunda ağaçtan ağaca bağlanan çelik halatlar ile ip aktivitesi yapılabiliyor.(GİDİŞ BEDAVA DÖNÜŞ 15 TL) Fırtına vadisindeki keyifli vakitlerimizden sonra Sevdaluk dizisine de ev sahipliği yapmış olan, Tulumun doğduğu ve Pasta ustaları ile ünlenen Çamlıhemşin Beldesine varıyoruz.  Buradaki serbest zamanımızdan sonra dileyen misafirlerimiz ile Zilkale Gezisine çıkıyoruz. Çamlıhemşin’den bizleri alan minibüslerle “Sevdaluk” dizisinin yoğunlukla çekimlerinin de yapıldığı Şenyuva köyünü görerek, tarihi Hemşin konaklarını, hala kullandıkları telefirik sistemlerini görüp fotoğraflayabileceğiniz Ortan köyüne gidiyoruz. Burada vereceğimiz kısa mola sonrasında fırtına vadisi üzerinde yükselen Zil Kale’ye geçiyoruz  Eski Ticaret Yolunu korumak için Çat Vadisine kurulmuş olan Zil kale ve Ortan Köyü gezisi kişi başı 35 TL (Ekstra). Tıpkı bir kartal yuvasını andıran kale fethedilmesi zor bir bölgede inşa edilmiştir. Zilkale turumuzun ardından Kaçkar Dağları’nın en güzel noktasından biri olan Ayder Yaylasında keyifli bir yürüyüş yapıyoruz. Gelin Düveni Şelalesi ve diğer şelaleleri görüyoruz. Galerdüzü ve Kalegon Yaylalarında keyifli bir yürüyüş yapıp yöre insanlarıyla keyifli bir sohbet yapabilirsiniz. Ayder Yaylası gezimizin ardından otelimize varıp odalarımıza yerleşiyoruz. Dileyen misafirlerimiz gece Ayder eğlencelerine katılabilirler.(extra)

 

3. Gün : Sürmene • Uzungöl  • Trabzon •  Zigana

 

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Türk Sivil Mimarisinin bölgedeki önemli örneklerinden olan Memiş Ağa Konağı’nı geziyoruz ve burada yöresel bal, peynir, tereyağı vb yöresel doğal ürünlerin alışverişi için serbest zaman veriyoruz. Türk ve Rum mimarisinin bu ortak şaheserinde çekeceğimiz muhteşem fotoğrafların ardından Sürmene’de bulunan Çay Fabrikamıza giderek Çay’ın dalından koparılıp bardaklarımıza gelene dek izlediği süreci yerinde öğreniyoruz. Çay fabrikası ziyaretimiz sonrasında ise yine Sürmene denince ilk akla gelen unsurlardan olan Sürmene Bıçağı Atölyesine gidiyoruz. Sürmene Bıçağı hakkında da bilgilendikten ve alışverişimizi yaptıktan sonra, Karadeniz’in simgesi haline gelen Uzungöl’e hareket ediyoruz. Uzungöl’de dileyen misafirlerimiz minibüslerle Kaçkar Yaylaları turumuza katılabilirler. (Ekstra 30 TL) Karaster • Lustra • Yaylaönü yaylalarını görmek üzere yola çıkıyoruz. Yol güzergâhımız üzerinde birçok yayla daha görme şansınız olacaktır. Karaster, Lustra Yayla önünde vereceğimiz molalarda fotoğraflar çekebilir birçok güzelliği aynı anda görebilirsiniz. Sis durumunda Demirkapı (Haldizen) Yaylasına çıkılacaktır. Uzungöl ve yaylalar gezilerimizin ardından Trabzon’a varıyoruz. 13.yy da I. Manuel Komnenos zamanında yapılmış, 1572 yılında camiye çevrilmiş, 1964 tarihinde müzeye çevrilmiş Pontus Devletinin önemli eserlerinden biri olan Ayasofya Müzesini geziyoruz. Trabzon’a has olan Telkari Sanatının örneklerini görebileceğimiz ve satın alabileceğimiz Telkari Atölyesi ve Telkari Mağazası gezisinin ardından Soğuksu Mevkiine doğru yola çıkıyoruz, burada bizi bir 20.yy şaheseri olan Atatürk Köşkü karşılıyor. Ulu Önder ATATÜRK bu köşkü 1924 ve 1930 yıllarında iki kez ziyaret etmiş, 1937 yılında burada kalarak vasiyetinin bir kısmını da bu köşkte yazmıştır. Atatürk Köşk’ü gezimizin sonrasında Türkiye’nin ve bölgenin en önemli Manastırlarından olan Sümela Manastırına doğru yola çıkıyoruz. Maçka (Kapıköy) ilçesinden geçiyor ve Meryem Ana Deresini takiben Karadağ’ın eteklerine oyularak inşa edilmiş olan Sümela Manastırına (Panagia Sümela) ulaşıyoruz. MS 375-395 tarihleri arasında inşa edildiği tahmin edilen Sümela Manastırı uzun bir dönem süren restorasyondan sonra belirli bölümleri açılan Sümela Manastırı’nın mimari harikasını gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz 1.250 m. yükseklikte Sümela manastırını gezerken rehberimizin anlatımlarından sonra bir kez daha büyüleneceksiniz. Ayazma, Kaya kilisesi, Su kemerleri, Kaya Fresklerini gezdikten sonra Manzara Tepesinden Sümela Manastırını son kez fotoğraflıyoruz Karadeniz en meşhur köylerinden olan Hamsi Köy’de meşhur sütlacını tatmak için mola verip Zigana Dağları’nı izleyerek otelimize varıp odalarımıza yerleşiyoruz.

 

 

 

4. Gün : Zigana Geçidi  • Torul • Karaca Mağrası • Bayburt Kalesi • Erzurum

 

Kahvaltı sonrası. Zigana Geçidine hareket ediyoruz.  Zigana geçidi çıkışında vereceğimiz molada geçit öncesi doğal yapı ile geçit sonrası yapının farklılıklarını gördükten sonra Torul’daki sarkıt ve dikitleriyle meşhur Karaca Mağarası’nı göreceğiz. Mağaraya tırmanırken karşılaşacağımız manzara hafızalarımızdan silinemeyecek, denizden 1550 m yükseklikte, şehir merkezine ise 17 km uzakta olan Karaca Mağara sı yöre sakinlerinden Jeoloji Mühendisi Şükrü Eroz tarafından 1983 yılında bulunmuş ve 1996 yıllarında da turizme açılmış. Oluşumu halen devam etmekte olan  Karaca Mağara’sından  büyülenerek ayrılıp Gümüşhane’nin yöresel lezzetlerinden biri olan eski zamanlarda sadece yaz aylarında üretilip, bütün bir kış tüketilen pestil ve Köme, günümüzde yılın 12 ayı modern tesislerde üretimi geleneksel yapısını bozmayacak şekilde yapılmaktadır. Pestil ve kömenin en önemli özelliği katkı  veya koruyucu madde kullanılmamasıdır. Meşhur damak tadı olan Pestil-Köme alışverişi yapıp Bayburt’ta doğru yol alıyoruz. Bayburt’a geldiğimizde Halk arasında Çinimaçin Kalesi de denilen Kale, dede Korkut hikâyelerinden "Kam Büre Oğlu Bamsı Beyrek Boyunu Beyan Eder" adını taşıyan hikâyede Beyrek'in (Bey Böyrek veya Bamsı Beyrek) fethedip ün kazanmak üzere yola çıktığı kale olan Bayburt Kalesini geziyoruz. Bayburttaki gezimiz ardından Erzurum’a varıyoruz. Sizleri aldığımız noktalara bırakıp bir sonraki Concord Tur gezimizde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Karadeniz Turunda Tercih Edilme Nedenlerimiz?

Gerek binlerce yıl önce buzul kütleleri erimeye başlamasından, gerekse sürekli olarak  depremler, dünyanın dönme yönüne göre Avrupa kıtasının Asya kıtasını sıkıştırmasıyla Marmara bölgesinin çökmesi ve Marmara denizinin ortaya çıkmasıyla Hazar Denizi gibi bir iç göl olan Karadeniz,  Çanakkale ve Marmara boğazlarıyla Ege ve Akdeniz Sularıyla birleşmiştir. Karadeniz’in seviyesi Marmara’nın 150 metre altında olduğundan akıntı çok şiddetli olmuş ve gölün kenarında yaşayan insan toplulukları tuzlu suların sahildeki yerleşim ve tarım alanlarını kapladığından dolayı daha yükseklere ve başka bölgelere göç etmek zorunda kalmışlardır. Çok iyi biliyoruz ki Karadeniz Turuna ömrünüz boyunca bir ya da iki kez geliyorsunuz ve buna değmesini istiyorsunuz. Sizin de şunu bilmenizi istiyoruz ki; bizde ticari kaygılardan uzak, her gidenin memnun ayrılıp, daha çok insanı Karadeniz Turu için özendirmesini istiyoruz. Bu yüzden biz size en iyisini sunabilmek için canla başla gayret ediyoruz. En önemlisi Karadeniz Turunda yeni deneyimler edineceksiniz. Karadeniz yaşantısına, Karadeniz kültürüne ve folklorüne çok yakından tanık olacaksınız. Karadeniz Turunda yaylalarda insanlarla sohbet etme fırsatınız olacak, yalın ayak çimlerde horona katılıp tulumun ezgisi ile coşacaksınız, yöresel yemeklerimizi tadacaksınız, en güzel tatil fotoğraflarınızı çekeceksiniz ve doğasını tanıyacaksınız... Karadeniz Turunda Folklorü, müziği, mutfağı ve yaşam tarzı sadece tanımanızı değil, sizi bu yaşamın içine sokup, diğer turlardan farklı olarak yeni deneyimlerle evinize dönmenizi istiyoruz.

 

Gezi Ücretine Dâhil Olan Hizmetler

Otellerde 2 gece yarım pansiyon konaklama 3’lü 4’lü odalarda (Ayder Elif Otel, Ziğana Gümüş Kayak Mountain Resort)

2 sabah kahvaltısı,

2 akşam yemeği,

Profesyonel Rehberlik hizmeti ,

1. Gün sabah kahvaltısı,

Bölgede 3 yöresel öğle yemeği,

 

 

Gezi Ücretine Dâhil Olmayan Hizmetler

Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler,

Tüm Özel Harcamalar,

Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar,

Müze Ören Yeri Girişleri,

Milli Park Girişleri,

Otopark Ücretleri ,

Ulaşım Hizmetleri

 

Önemli Notlar:

 

Rehberimiz yol, hava veya olağanüstü koşullara göre programda değişiklik yapma inisiyatifine sahiptir. Rezervasyon sırasında koltuk garantisi ya da sözü verilemez. Yürüyüşe uygun giysi, ayakkabı, şemsiye, el feneri, görüntü cihazları, yedek pil ve film bulundurunuz. Oteller benzer kategorilerde farklı otellerle değiştirilebilir.

Öğlen Yemeği Detayları:

Bölgelerde Yöresel Yemekler sunan Restaurantlarda Öğlen Yemeği

 

Bu sirküler Aralık 2018 Döneminde geçerlidir. 

 

 

Karadeniz Turu, CONCORD TUR tarafından özel olarak hazırlanmıştır. Programın kopyalanması, yayınlanması yasaktır. Tüm hakları CONCORD TUR’a aittir. Turizm sektöründe oluşturulan kopyalarından CONCORD TUR sorumlu tutulamaz. Kopyalanan Tur Programlarının tespiti durumunda hukuki işlem yapılacaktır. Tur programımız, 4077 numaralı tüketici kanununa uygun olarak hazırlanmıştır.

 

 

 

Ad
Soyad
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Konu
Arama Zamanı
Mesaj
 

 
0212 347 49 49
 
info@concordtur.com
TOPLAM