Kayıt OlŞifremi hatırlat
Giriş Yap
 Turu Turu Turu Turu Turu Turu Turu Turu Turu Turu Turu Turu Turu Turu Turu Turu Turu

1.GÜN     

Gaziantep Havalimanında siz değerli misafirlerimizle buluşuyoruz. Alınacak olan yöresel kahvaltıyı takiben uzman rehberimiz eşliğinde turumuza başlıyoruz.  Öncelikle ilk ziyaret noktamız Zeugma Mozaik Müzesi olacak. 2011 yılında açılmış olan, 1700 metrekare büyüklüğü ile dünyanın en büyük mozaik müzesidir. Gerek mimarisi gerekse teknolojik açıdan dünyanın önde gelen müzelerinden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi iki bin yıllık mozaiklere ev sahipliği yapmakta. Müzede Birecik Barajı kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan Okeanos ve Tethys Mozaiği, Posedion Mozaiği, Akhileus Mozaiği gibi antik çağa ait birbirinden değerli eserleri görürken Çingene Kızı gibi dünyaca tanınmış eşsiz bir eseri ziyaret etme ve detaylı bilgi alma şansına sahip oluyoruz. Zeugma Müzesi ziyaretimizin ardından kalenin etrafındaki hayat... Onlarca han ve çarşısı, şehrin ortasında küçük bir tepeye kurulu kalesi, taş evlerden oluşan mahalleleri. Milli Mücadele döneminde kahramanlıklarıyla ün salmış tarihi dokusu. Şehrin orta yerinde 25 metre yükseklikte bir dolgu tepe üzerine kurulu olan kalenin 6 bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülüyor. Kale ziyarete kapalı olsa da içindeki Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi görülmeye değer. Çift şerefeli Osmanlı Şirvani Camisi, kır kahvesi, Medusa Cam müzesi, tarihi Naip Hamamı ve sonrasında 14 Şehitler Abidesi'nin görülmesi ve rehberimizden konu ile ilgili bilgi alınması mümkün. Alışkın olmadığımız müze tarzlarında bir ilki yaşatacak olan Hamam Müzesi, Mutfak Müzesi ve Para Müzesi ziyaretleri sonrasında Gastronomi şehri unvanını elinde bulunduran Gaziantep mutfağını keşfetmek için ilk öğle yemeğimizi alacağımız mekana geçiyoruz.     Verilen lezzet molasından sonra Antep Kültür Yolu üzerindeki Gümrük Han, Millet Han ve Zincirli Bedesten gibi alışveriş yapılacak ziyaretler sonrasında Tütün Han'ın gezilmesi, Bakırcılar Çarşısı'nda Gaziantep el sanatlarından bakırcılık, yemenicilik, sedef kakma işçiliği, gümüş işlemeciliği ve semercilik gibi alanlardaki ürünleri incelemesi söz konusu. Ve söz Gaziantep'in yöresel ve organik ürünlerine gelince akla ilk gelen 250 yıllık geçmişi bulunan Almacı Pazarı. Şehirde yetişen tüm ürünlerin bulunabildiği pazardan baharatlar, kışlık kuruluklar, salçalar, sucuk, pestil, kuruyemiş ve elbette Antep Fıstığı satın alabilirsiniz. Akşam saatlerinde nefeslenip günün yorgunluğunu atmak için kahve molası vereceğimiz tarihi 400 yıl öncesine dayanan Tahmis Kahvesi. Kıraathaneyi enfes kahvemizi yudumlarken inceleme fırsatı buluyoruz. Kahve molası sonrası konaklamamız için otelimize gidiyoruz. Bir müddet dinlenmenin ardından akşam yemeği ve sıra gecesi için Gaziantep’in bir başka lezzet noktası olan mekana geçiyoruz. 
2. GÜN  

 Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında gezimize Atatürk'ün şehre gelişinde halka konuşma yaptığı binanın ziyareti ile başlıyoruz. Kendirli Kilisesi'nin ve Antep savunmasında duvarları üzerine aldığı top mermi izlerinin incelenmesi ve bilgi alınmasını takiben savunma sırasında şehit olan 6317 insanın yattığı Şehitler Abidesi ziyaretimiz sonrasında tarihi 1500'lü yıllara uzanan Türkiye'nin en güzel sivil mimari örnekleri arasında sayabileceğimiz Bey Mahallesi'ni geziyoruz. Sarı taşlardan oluşan evleri ve sokakları ziyaretçilerde bir Güney Avrupa şehri hissi uyandırıyor. Taş evlerin günümüzde müze, kafe ve restoran gibi fonksiyonları var.2013 yılında açılan, Atatürk'ün Gaziantep nüfusuna kayıtlı olduğunu gösteren cüzdanının da sergilendiği Atatürk Anı Müzesi.  Atamızın 1933 Ocak ayındaki ziyaretinde kendisine tahsis edilen kullandığı eşyalar dönemin şehir görselleri ile birlikte bu müzede sergileniyor.    Geçmişten günümüze 1700 ile 1990 yılları arasında ki zamana ait el yapımı oyuncakların sergilendiği Türkiye'nin dört oyuncak müzesinden birisi olan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi bir sonraki durağımız oluyor. Ve Türkiye'nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanı Ali İhsan Göğüş'ün adını yaşatmak için açılan bu müzenin gezisi ve teras katından panoramik Antep seyri sonrasında yüzlerce yıl boyunca farklı medeniyetlere ve beraberinde farklı inançlara da ev sahipliği yapmış bu kent de farklı dinlerin ibadethanelerini  görmek mümkün Kurtuluş Camii şehrin en büyük camilerinden biridir, 1892 yılında kilise olarak yapılmış, önceleri kilise sonraları cezaevi olarak kullanılmış ve günümüzde de cami olarak ibadete açık ve kullanılmakta. Bir hazine gibi ihtişamından hiç bir şey kaybetmemiş.Ve ikinci gün öğle yemeği için seçilen lezzet durağımıza doğru yol alıyoruz.     Öğle yemeğinin ardından bize tahsis edilen aracımız ile yaklaşık 300 tür ve 7 bin hayvanın barındığı Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesine doğru yol alıyoruz. Hayvanat Bahçesi'nde çok sayıda hayvan doğal ortamlara en yakın şekilde tahsis edilen bir ortamda bir arada bulunmakta. Bahçe içerisinde 75 türe yakın ve yaklaşık 750 hayvanın barındığı bir de Safari Park mevcut. Aynı zamanda biyolojik olarak ömrünü tamamlamış hayvanların dondurularak sergilendiği Zooloji ve Doğa Müzesi de Hayvanat Bahçesi bünyesinde ziyaret edilebilecek müzelerden. Bu müze çocukların hayvanları tanıması, haklarında bilgi sahibi olmaları ve onları doğal ve vahşi yaşam hakkında bilinçlendirmek amacıyla açılmıştır.Dolu ve yorucu bir gün sonrası dinlenmek, akşam yemeği yemek ve konaklamak için otelimize geçiyoruz.GAZİANTEP – BİRECİK – HALFETİ – RUM KALE
 3.GÜN

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. Halfeti’ye giderken yolumuzun üzerinde bulunan Zeugma Antik Kenti'ni ziyaret ediyoruz. Roma Dönemi Mozaikleri ile ünlü antik kent. Nizip ilçesinin Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri kıyısında yer alıyor. Yaklaşık 20 bin dönümlük arazi üzerine kurulu antik şehrin Fırat'ın en sığ yerine kurulmuş olması şehri askeri ve ticari bakımdan stratejik önemi yüksek bir bölgeye dönüştürmüş. Zamanında 80 bin nüfusu barındırmış olan şehrin sırlarını anlamak için kazı çalışmaları hala devam ediyor. Antik kentten çıkan eserler Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenmekte. 

Yolumuza devam ediyoruz ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Kelaynak kuşlarının üretim çiftliğini geziyoruz. Sonrasında Halfeti’ye doğru yolumuza devam ediyoruz. Halfeti’ye vardığımızda teknemize binerek Fırat Nehri'nde bir gezintiye çıkıyoruz. Tekne gezisi esnasında Birecik Baraj Gölü ile bir yarımada halini alan tepedeki antik çağlardan günümüze kalan Rum Kale’yi görüyoruz ve fotoğraflıyoruz. Fırat Nehri'nin Merzimen Çayı ile birleştiği noktadaki Rumkale'ye sadece nehir yoluyla teknelerle ulaşılabiliyor. Şu an ziyarete kapalı olan Rumkale'nin içinde Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı su sarnıçları ve su kuyusu bulunuyor. Birecik Barajı’nın inşa edilmesiyle bir kısmı sular altında kalan Savaşan Köyü’nü görüyoruz. Öğle yemeğimizi baraj gölü kenarında köy manzarası eşliğinde alıyoruz.     Halfeti’ye döndükten, bir kahve ve alışveriş molasından sonra sizleri uçuşunuz için Gaziantep Havalimanına bırakıyoruz.

Ücrete Dahil Olanlar

* Otellerde 2 Gece Yarım Pansiyon Konaklama 

* Lüks Otobüsler ile Ulaşım 

* Profesyonel Rehber ile Çevre Gezileri 

* Concordtur Otobüs içi ikramları 

* Concordtur Güvencesi 

* Açık Büfe 2 Sabah Kahvaltısı 

* Açık Büfe veya Set Menü 2 Aksam Yemeği 

* 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası      

 Ücrete Dahil Olmayanlar

* Tüm öğlen Yemekleri 

* Tüm Yemeklerde alınan içecekler 

* Tüm Özel Harcamalar 

* Müze Giriş Ücretleri 

Ad
Soyad
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Konu
Arama Zamanı
Mesaj
 

 
0212 347 49 49
 
info@concordtur.com
TOPLAM